OMC Industry Co.Limited
Contact Now
  • 1
Brand Name : OMC or OEM
Model Number : 48F E2000 APC - E2000 APC SM 9 / 125 20M
Place of Origin : China
MOQ : 1 pcs
Price : Negotiable
Payment Terms : Western Union, L/C, T/T,creit card, paypal, alipay
Supply Ability : 30000 pcs per month
Delivery Time : 3-5 days after payment confirmed
Packaging Details : One piece in a plastic bag, several pieces in the carton of 54*39*35cm carton
Quality Level : IEC Grade C
Insertion loss : <0.2dB (Typical), 0.3dB (Max)
Return Loss : APC>60dB
100% 3D interference tested : Available
Clean end face ferrule : 100% clean, no dust, no water, no scratch
OEM service : OEM is available
Company certification : ISO 9001:2008
Certification : ROHS and ISO
Contact Now
Products info
Fiber count 48 Fiber Mode 9/125μm
Connector Type1 E2000/APC Connector Type2 E2000/APC
Fiber Mode 9/125μm Breakout length 0.5m
Wavelength 1310/1550nm Jacket Material PVC/LSZH
Insertion loss ≤0.3dB Interchangeability ≤0.2dB
Return loss ≥50dB Vibration ≤0.2dB
Operating temperature -40~75°C Storage temperature -45~85°C
Geometric Specification (only for 3D interferometer tested)
Test items Connectors PC End-face APC End-face
Radius of Curvature E2000 10~25 mm 5~12 mm
Apex Offset 50 um
Fiber Spherical Height +/- 50 nm
Angular Offset ------ 8°± 0.2°
OEM Service.
Packaging & Labeling
How to Choose The Right Fiber Optic Cable Type?
PS:The difference of OM4 and OM3 fiber mode as the following
2. The effective modal bandwidth for OM4 is more than double that of OM3.
3. For OM4 patch cable it is 4700 MHz.km while for OM3 it is 2000 MHz.km.